Розробка уроку 5 клас "Культурний куточок. Забобони в Британії"
- bondarenkona
- 19 нояб. 2015 г.
- 2 мин. чтения
Тема: Культурний куточок. Забобони в Британії
Мета:
Практична:формувати навички логічно будувати висловлювання за змістом почутого;
Освітня: поглибити знання учнів про культуру Великобританії:
Розвивальна: розвивати фонематичний слух та гнучкість вербального мислення:
Виховна:виховувати повагу до традицій народу Великобританії.
Обладнання: плакати, магнітофон, записи, фото.
Хід уроку
І. Початок уроку
1. Організаційний момент
- Good morning, children! I`m glad to see you, sit down!
2. Мовленнєва зарядка
- What day is it today?
- What date is it today?
- What is the weather like today?
Фонетична зарядка
Читання слів
Sh ch ph
ship cherry phone
fish children photo
dish chimes elephant
shop chess graph
shirt checkers
shorts chop
shoe chin
ІІ. Основна частина уроку
3. Перевірка домашнього завдання
Диктант на неправильні дієслова (shoot, ring,shine,rise,shake, run, sew, say, see, set, sell, send).
5. Поточний контроль навичок та вмінь
- What is Past Continious?
- When do we use it?
- Put the verbs in brackets into Past Continious
In my dream, it 1)________(snow). We 2)_______(wear) heavy clothes. I 3)_______(skate) while my friends 4)______(watch) me. My dad 5)________(take) pictures of me. My mum 6)_______(smile) at me.
6. Подача нового матеріалу
- How do you think, what does the word `superstition` mean?
- What Ukrainian superstitions do you know?
- What superstitions do you believe in?
Look at the pictures. Which of these do you think means good/bad luck for the British? (показ слайдів).
SB p.47 Listen to the text and read to find out.
7. Тренування в мовленні
- Read the text (ex.2 p.47) and say which superstitions bring good and bad luck.
- Which are the same in our country?
8. Практика в мовленні
- Match the words (ex.3 p.47) in the two columns. Use them to talk about British superstitions.
Ііі. Заключна частина уроку
9. Повідомлення домашнього завдання
- are the similar superstitions in our country? Collect information, then write a short article for an international school magazine (ex.4 p.47).
10. Підведення підсумків уроку
- What was the topic of our lesson?
-What superstitions were the most interesting for you?(Виставлення оцінок)
- The lesson is over. Good bye!

Comments